STRAVA.
STRAVA
Jako masožravci, potřebují kočky jíst především maso a vyhýbat se nezdravým dobrotám. I častým krmením suchým krmivem, tedy granulemi, můžete způsobit kočkám problémy, jako jsou třeba zácpa nebo předávkování sacharidy. Nejlépe je, pokud vašim mazlíčkům uvaříte jídlo sami, ale je k tomu potřeba dodržovat některé stravovací zásady:
Požadavky na výživu koček.
– Voda – musí být kdykoliv k dispozici a to čistá, čerstvá a snadno přístupná
– Bílkoviny – potřebují dvojnásobnou dávku než psi a ještě více než my lidé
– Tuk – Kočky potřebují tuk pro energii, esenciální mastné kyseliny, vitamíny rozpustné v tucích
– Vitamín A – nachází se v játrech, vejcích a v mléce. Ovšem přemíra vitamínu A je nebezpečná a játry by neměly být kočky krmeny více jak 2x do týdne a neměla by játra tvořit více než 10% stravy.
– Vitamín B – kočky ho potřebují a klidně sní i pivovarské kvasnice, pokud se u nich dostaví ztráta chuti jídlu (většinou právě nedostatkem vitamínu B) nebo horečka. Krmení syrovými rybami nebo stravování pouze rybami ničí vitamín B, stejně jako vaření a tepelné zpracování potravin.
– Vitamín E – ten je potřeba k odbourávání nenasycených tuků v kočičí stravě. Příliš mnoho ryb a rybího tuku, zvláště červený tuňák (návykový) a koňské maso může způsobit steatózu nebo zánět tukové tkáně. Komerční přípravky z ryb obvykle vitamín E doplní.
– Vápník – je důležitou součástí pro vývin a zdraví kostí
Pochopení kočičí stravy.
– Koťata – ve věku od 6 týdnů do 3 měsíců musí být krmeny 3-4x denně.
Od 6 měsíců krmení může být sníženo na 2x denně
– Dospělé kočky – krmíme 1-2 x denně
– Granule (suché krmivo) – je důležité pro zdraví zubů, ale je potřeba dbát na to, aby suché krmivo tvořilo jen 3-5% stravy kočky. Ve většině případech granule obsahují vysoký podíl zpracovaného obilí nebo sacharidů, škrobů, což jsou jednoduché cukry, které jsou velice nevhodné a jejich přemíra vede k cukrovce (především levnější a supermarketové granule), což vede k častějšímu výskytu chorob a snížení délky života. Krmení jen suchým krmivem je jednou z hlavních příčin problémů s močovým ústrojím, kterým v dnešní době trpí obrovské množství koček. – Kapsičky (mokré krmivo) – je pro kočky většinou dost atraktivní, protože po otevření lákavě voní. Navíc nabízí spoustu příchutí, takže své kočičce můžete více vyjít vstříc a také příchutě můžete často střídat. Výhoda kapsiček je nepochybně i v tom, že jsou většinou jednoporcové, takže se snadno zkonzumují a nekazí se hodnoty obsahu uchováváním otevřených porcí a praktické jsou i například při cestování. Na rozdíl od granulí kapsičky obsahují i vodu, což hraje významnou roli. Samozřejmě stejně jako u granulí, i zde platí, vybírat kočce kvalitní kapsičky podle složení hodnot, a ne jen levné supermarketové podle reklamy, byť sebekrásnější.V současné době jsou na trhu i polévkové kapsičky, jsou velmi chutné a významně doplňují kočkám tekutiny.
– Vegetariánská strava – kočky nemohou přežívat na vegetariánské stravě. K tomuto tématu se vedou diskuse, protože někteří vegetariáni krmí své kočky specifickými doplňky, jako je taurin a mnozí i vegetariánskou stravu doporučuje, ovšem může mít za následky slepotu a srdeční selhání, zejména pokud se zavede k vet. stravě vysoká míra nezdravých sacharidových produktů. Mějme stále na paměti, že kočka je především masožravec!
– Strava připravená doma – vyžaduje pečlivé vyvážení, aby vaše kočka dostávala vše, co potřebuje ke zdravému prospívání. Pokud stravu připravujete doma, je lepší se nejprve poradit se svým veterinářem. A pokud se do domácí přípravy stravy pustíte, přidávejte alespoň jako doplněk asi ½ lžičky uhličitanu vápenatého na 100 g masa a celá vařená vejce nebo syrový žloutek (bílek je nestravitelný a nedoporučuje se ani syrový žloutek ……… Jakékoliv syrové maso by mělo být správně přemraženo, tím se zbavíme všech parazitů. Nebo se může maso uvařit.
– Barfování – je způsob stravy pro kočky a psi, který spočívá v myšlence se
co nejblíže přiblížit přirozené stravě daného zvířete, jako kdyby žilo divoce
v přírodě. Jde tedy o to, že majitel svého mazlíčka krmí hlavně syrovou
svalovinou, vnitřnostmi a kostmi, doplňující o přílohy syrové ( zelenina, ovoce,
obiloviny, tráva a byliny), i vařené ( rýže, těstoviny…). Tento způsob stravování
je určitě náročnější na péči i vaše úsilí a je zapotřebí ho opravdu zvážit a probrat
s veterinářem.
– Potravinová alergie a intolerance – jsou to dva pojmy, označující dva rozdílné typy nežádoucích reakcí na krmivo. Alergie na některé složky stravy nebo jejich nesnášenlivost, jsou zdravotní problémy, se kterými se u našich mazlíčků setkáváme stále častěji.
Alergie má imunologický podklad a je založena na rozpoznání alergenu imunitním systémem a jeho následné „přemrštěné“ reakci. Taková reakce se neobjeví hned při kontaktu s prvním alergenem. Alergie se projevuje nejčastěji svěděním a v jeho důsledku se zvíře začne škrábat, kouše se nebo olizuje a vznikají rány, strupy, holá místa a může dojít až k zánětům kůže, často i záněty zvukovodu a meziprstí. Alergie se může projevovat ale i trávícími problémy (průjem, zvracení) a může vzniknout kdykoliv během života.
Potravinová intolerance – vzniká tehdy, pokud není zvíře schopno určitou složku potravy normálně trávit, například kvůli nízké aktivitě potřebných enzymů. Typickým příkladem je intolerance laktózy,mléčného cukru. Mláďata v době kojení laktózu tráví bez problémů, s rostoucím věkem aktivita enzymů však u některých jedinců klesá natolik, že příjem mléka vyvolává nepříjemné potíže, nejčastěji plynatost a průjem. Řešení je pak pro oba typy těchto nežádoucích reakcí na krmivo stejné – složku, která způsobuje problémy, je nejlepší z potravy zcela odstranit. Poté, po poradě s veterinářem musíte přejít na dietní stravu a většinou takové krmení vám objednává i sám veterinární lékař.
– Nebezpečné a nevhodné potraviny – mějme na paměti, že potraviny, které
můžeme jíst my, neznamená, že je může jíst i vaše kočka. Například:
– cibule, česnek, pažitka
– Alkohol – má stejný účinek jako u lidí, jen je mnohem rychlejší – jen 2 malé
lžičky whisky může vyvolat bezvědomí u 2 kilové kočky
– Hrozny a hrozinky – způsobují riziko selhání ledvin
– Káva, čaj, jiné kofeinové výrobky, léky proti bolesti – ve velkém množství může
kočku i zabít
– Čokoláda – obsahuje látku theobromin a ten je pro kočku jedovatý
– Bonbóny, žvýkačky – mohou způsobit selhání jater
– Mokré i suché krmivo pro psi – psí krmivo má zcela jiný obsah živin, určitě by
neměla mít kočka toto krmivo pravidelně k dispozici
– Cukr, sladkosti a sladká jídla
– Kynuté těsto (syrové) – rozšiřuje žaludek, což způsobuje bolest, může kvasit
a způsobit i otravu alkoholem
– Lidské léky, jakékoliv – hlavně ibuprofen a acetaminophen, mohou být pro kočky
smrtící
– Koření jako muškát, prášek do pečiva, soda – jsou pro kočky jedovaté
– S těmito potravinami opatrně:
– tukové odřezky a kosti – kosti, které lze vyndat by neměly být kočcce
podávány vůbec, můžete radši dát například syrové kosti z krůty, jen ty velké,
neštěpící se.
Tuk může způsobit kočce zánět slinivky břišní
– Syrová vejce – syrové žloutky jsou stravitelné, bílky ale ne. Pokud chcete dávat
vejce celá, tak jen vařená, kvůli salmonele
– syrové maso – mělo by být před podáním přemraženo – kvůli parazitům
– Játra – nedávat vícekrát než 2x týdně a jen menší množství
– Tuňák – může být návykový, pokud se jím kočka přecpává, výsledkem může
mýt nedostatek thiaminu (vitamín B1) – k tomu samému může vést ale i příliš
mnoho ryb v potravě
– Mléko a mléčné výrobky – mohou narušit trávení a způsobit svědění
Tráva – součást kočičího jídelníčku
Kočičí tráva slouží kočce jako prevence na potíže s trávením. Pokud kočka doma nemá kočičí trávu, může okusovat i pokojové rostliny, což může způsobit rizika otravy květinami, které jsou pro kočku jedovaté. Proto je lepší kočce chované doma vysít do misky travní semeno, koupit kočičí trávu nebo šantu kočičí v obchodě. Tráva napomáhá k rychlejšímu průchodu kuliček chlupů střevy, pomáhá se zbavit chlupů z žaludku, snižuje zánětlivost hrdla, ulevuje bolestem břicha, obohacuje stravu o vlákninu a dodává tělu kyselinu listovou. A v neposlední řadě z takového malého soukromého kočičího trávníčku budou mít vaše kočky obrovskou radost a zaměstnají se na nějakou dobu 🙂
Kromě vyseté trávy se dají sehnat v obchodech i jiné podpůrné prostředky na trávení ve formě chutných, plněných polštářků nebo past a kočky s jejím příjmem většinou nemají žádný problém.
Vitamínové a výživové doplňky Kromě již zmiňované kočičí trávy je v současnosti na trhu i široká škála vitamínových doplňků, vitamínů. Říká se, že pokud je kočka stravována kompletními granulemi, kapsičkami a masem, nepotřebuje už žádné další přikrmování, ale většinou máme kočky, které např. trpí nějakou nemocí, nebo máme kočku po prodělané nemoci, nebo i když se jedná o koťata, ale i naopak staré kočky, vždy by v těchto případech nějaké vitamínové doplňky měly dostávat. A myslím, že milující chovatelé i chtějí takové ňaminky svým miláčkům dopřát i jen tak……
Změna krmiva
Někdy je potřeba kočce změnit krmivo, ať už je to ze zdravotních či dietních důvodů nebo třeba stávající krmivo kočce přestává chutnat, vždy by jsme změnu měli provádět postupně a kočku přivykat na jinou stravu co nejnenápadněji. Minimální doba na změnu je asi 8 dní, ale raději dopřejeme trávicímu traktu kočky o něco více. Pokud by jste z nenadání kočce vyměnily krmivo ze dne na den, přivodíte jí tím pravděpodobně přinejmenším průjem a rozhození trávení. Nehledě na to, že mnohé kočky ráznou změnou krmiva rozhodně neoslníte, často takový počin odmítají… Zvykání na nové krmivo provádíme postupným přimícháváním
do stávajícího krmiva. Začínáme nepatrným množstvím, a to den po dni zvyšujeme, až nové krmivo zcela nahradí to předchozí. Pokud si ani takto kočka nezvykne na nové krmivo, můžete vyzkoušet malý fígl – nové krmení ohřát na tělesnou tepotu kočky a staré krmivo neohřívat, naopak, aby bylo studené, kočky dávají přednost teplejší stravě (konzervě). Granulky můžeme zkoušet podávat z ruky a tvářit se, že je to jen vynikající pochoutka 🙂
Krmení při nemoci a nechutenství
Bylo zjištěno, že zdravá kočka spotřebuje denně kolem 300g masa, což odpovídá asi 5ti myším. Tato dávka jí zajistí optimální přísun živin – živočišné bílkoviny, vitamín B1 – thiamin, vitamin A aj., především pak aminokyseliny turinu, jehož přísun v komerčním krmivu či v mozcích hlodavců je pro kočky životně důležitý. Na rozdíl od většiny jiných savců si ho totiž nedokáží sami vyrobit. Zajímavostí je, že kočka ke zdravému životu potřebuje 41 živin a pes si vystačí jen s 37. Když je ale kočka nemocná, musíme jí zajistit hlavně pravidelný přísun tekutin, protože bez potravy dokáže vydržet poměrně dlouho, ale bez vody rozhodně ne! Podávejte tedy hlavně tekutou stravu, například hovězí vývar nebo teplou vodu s medem (v malém množství výjimečně s cukrem, pokud není med). Tyto tekutiny dají kočce živiny a energii a uhasí žízeň. Nepodávejte kravské mléko, to obsahuje laktózu, špatnou na trávení a kočce tím můžete jen přitížit
(a hlavně se mléko nebere jako tekutina). Pokud je kočka příliš slabá na to, aby se sama napila či najedla, doporučuje se krmení lžičkou či injekční stříkačkou, ale je třeba tento způsob krmení provádět v klidu, bez násilí a stresu.
Pokud kočku trápí průjem či zácpa, osvědčí se následující dieta: kočka by se měla nejprve 1-2 dny postit a potom 3-5 dní přijímat dietní potravu. Dietní jídelníček může v tomto případě vypadat např., že smícháme 2 díly čerstvého sýra s 1 dílem mrkvové kaše připravené se sodou. Směs rozdělíme na 5 porcí, z čehož 1 porce = cca 1 vrchovatá lžíce, kterou podáváme během dne. Po 2-3 dnech můžeme čerstvý sýr nahradit vařeným jehněčím, hovězím, telecím nebo drůbežím masem. Protože organismus při průjmu ztrácí mnoho tekutin, musí mít k dispozici kočka dostatek čerstvé vody, do níž můžeme přidat špetku soli.
Když kočce moc nechutná či odmítá jídlo, nemusí to vždy znamenat hned zdravotní problém, zkuste zjistit možné příčiny, např:
– staré oschlé jídlo s misce
– hlučné a rušné prostředí, kde má misku s jídlem
– zda nemá zapíchnutou nějakou překážku v zubu či v krku – zajděte k veterináři
– příliš studené jídlo – ideální teplota žrádla by měla být kolem 36,6°C (to je
i teplota čerstvě zabité myši)
PITNÝ REŽIM
Předchůdci kočky domácí jsou africké divoké kočky, žijící v poušti. Od svých prapředků si dnešní kočky do své fyzické výbavy přinesly sníženou potřebu pít a ledviny se zvlášť dlouhými Henleovým kličkami, které jim pomáhají při koncentraci moči a zpětnému vstřebávání vody.
V přírodě získávají kočky většinu tekutin ze své kořisti a to až 60%. U kočky domácí je míra žíznivosti závislá na druhu krmiva. Konzervy obsahují až 75% tekutin, kočka tak má menší potřebu pít. Ovšem v granulích je jen asi 15% vody
a kočka pak pije častěji. Žízeň vyvolá i sůl v potravě nebo užívání některých léků.
Žíznivost je u koček ukazatelem věku a zdraví.
Koťata, kojící a staré kočky pijí daleko častěji.
Větší potřeba pít může být ale i příznakem např. cukrovky, hypertyreózy, selhávání ledvin či onemocněné dolních močových cest. Snažíme se i v těchto případech přimět kočku k většímu příjmu vody a řešit s problém s veterinářem.
Kočky ale mají často i pitné „móresy“.
Rády lížou kapky ze sprchového koutu, z kohoutku v umyvadle a ve dřezu….proč ale dávají přednost tomuto způsobu než pití ze své misky? Důvodů může být více. Například možná příčina může být, že cítí stopy po saponátu, při mytí misky, příliš studená voda nebo i pach plastové misky (je lepší kočkám dávat porcelánovou misku), chuť chlóru (vodu necháme buď odstát nebo používáme pramenitou, my doma si vodu filtrujeme a tu podáváme i našim psím i kočičím mazlíčkům, je bez chlóru, měkká a obohacená o důležité minerály). Hodně koček miluje kočičí fontány, i naše pijí převážně z fontánek, v nich voda neustále proudí jako v potůčku. Poté, co se kočka ve volné přírodě nažere, hledá zdroj vody. Malá miska uložená stále na stejném místě nemusí být pro kočku dostačující ani zajímavá a proto se mnohem raději napije z vaší sklenice 🙂
MLÉKO JE POTRAVINA, NE TEKUTINA
– mléko koťátkům mléko nevadí, ale dospělé kočky zpravidla nedokáží strávit
laktózu a dostanou průjem
– mléko nemůže nahradit vodu
– představuje další kalorický příjem, který většinou u doma chovaných koček
není žádoucí
– bohužel, navzdory tradiční krásné představě kočky sedící nad miskou mléka,
není mléko pro ně vhodné!